Agata Parafjańczuk (1987 – 2024)
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci naszej wolontariuszki i przyjaciółki Agaty Parafjańczuk. Nadal trudno nam jest uwierzyć, że odeszła tak wcześnie.
Agata w 2017 rokuwyjechała z nami, jako wolontariuszka do Iraku. Był to czas, w którym nasza działalność tak naprawdę dopiero się rozpoczynała. Odwiedziliśmy wtedy m.in. rodziny mieszkające w obozach dla przesiedleńców i rozmawialiśmy z kobietami, które dosłownie kilka dni wcześniej zostały uwolnione z rąk ISIS. Byliśmy też w zniszczonej Batnayi u żołnierzy ochotników walczących przeciwko ISIS. W tym samym czasie, w oddalonym o zaledwie kilka kilometrów Mosulu, trwały walki o wyzwolenie miasta.
Pasją Agaty było pisanie książek. Spod jej ręki wyszły m.in.: „Afgański tryptyk”, „Selekcja. Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą” oraz bajki dla dzieci: „Piesek z Karbali” i „Mimi i CzarniKsiężnicy”. Tę ostatnią napisała dla nas. Książka w swojej baśniowej formie opowiada o cierpieniu, ale też o nadziei. W niedosłowny sposób nawiązuje do wydarzeń z Iraku i naszej działalności pomocowej ofiarom terrorystów z ISIS.
Trudno nam wyobrazić sobie świat bez Agaty. Jej charakter, zaangażowanie oraz otwarte serce dały wielu ludziom nadzieję.
Spoczywaj w pokoju przyjaciółko.