Co zmieniła śmierć al – Baghdadiego?
Nie tak dawno pisałem o nagraniu opublikowanym w kwietniu 2019 roku, na którym lider tzw. Państwa Islamskiego wzywa fundamentalistów islamskich do dokonywania zamachów.
Wspominałem też, że amerykanie już kilkukrotnie informowali o śmierci Abu Bakra al – Baghdadiego. Teraz podobno się udało. Co to oznacza w globalnej walce z terroryzmem? Niestety niewiele. Struktury ISIS nie opierały się na skupieniu władzy w pojedynczych rękach, a lokalni liderzy mieli dużą swobodę w podejmowaniu decyzji. Sam przywódca pojawiał się publicznie niezwykle rzadko, a jedną z nielicznych sytuacji, z której został zapamiętany, jest proklamowanie Państwa Islamskiego w meczecie al-Nuri w Mosulu w 2014 roku. Meczet liczący ponad 800 lat został zresztą wysadzony w powietrze przez ISIS, kiedy wiadomo już było, że stracą miasto.
Meczet, w którym al – Baghdadi ogłosił powstanie PI.
Odbudowujemy miejsca pracy zniszczone przez terrorystów.
Projekt „Dobra praca” ma na celu odtwarzanie zniszczonych miejsc pracy dla rodzin, które zdecydowały się wrócić do zniszczonych miejscowości.
Niniwa w rękach terrorystów
Przy okazji zbliżającej się 3. Rocznicy rozpoczęcia Ofensywy na Mosul, chciałbym przypomnieć, dlaczego tak konsekwentnie staramy się działać na rzecz pomocy ofiarom ISIS. W myśl zasady, że obraz działa lepiej na wyobraźnię niż słowa, pokażę Wam kilka zdjęć, zrobionych przez nas w miastach, które były pod okupacją terrorystów.
Batnaya przez ponad dwa lata była centrum szkoleniowym terrorystów. Miejscowość stanowiła linię frontu pomiędzy wojskami kurdyjskiej Peszmergi oraz samoobrony chrześcijańskiej a bojówkami Państwa Islamskiego. Ogromne zniszczenia są wynikiem nalotów sił koalicji antyterrorystycznej oraz zaciekłych walk o odbicie miasta.
Kiedy byliśmy w Batnayi w marcu dwa tysiące siedemnastego roku pod gruzami wciąż leżały niepogrzebane ciała bojówkarzy z ISIS. Zniszczony cmentarz odkrywał groby, w których widoczne były zwłoki pochowanych w nich ludzi. Na ulicach ustawiono pomalowane na żółto ramy, zabezpieczające przed najechaniem na wbite w asfalt niewybuchy moździerzy. Co kawałek stały wraki samochodów – pułapek, których ISIS używało do samobójczych ataków.
Zobacz również:
Świat ogłosił zwycięstwo nad ISIS. Czy słusznie?
W marcu tego roku usłyszeliśmy, że Państwo Islamskie zostało pokonane. Jak jest na prawdę?
Warto im pomagać – Podsumowanie wyjazdu do Iraku
Widok, jaki tam zastaliśmy naładował nasze baterie i pozwolił zapomnieć o zmęczeniu. Ponad 250 dzieci i wdów wyzwolonych z rąk ISIS, codziennie uczy się tutaj i miło spędza czas.